Super Freighter

Колективна изработка на диорама посветена на Гражданската авиация, мащаб 1/72. Участват моделисти от различни клубове и независими. Всеки може да се включи с помощ, съвети и въпроси.

Super Freighter

Мнениеот Academica » 21 Окт 2012 19:20

В четвъртък Спас ми достави моделчето. В събота малко поработих над него. :D
Отворих му вратата (пътническата). Товарната мисля да е затворена, а да си поиграя да наредя седалки, колани и стюардеси - блондинки. :D
Тука ще помоля за помощ от публиката - не мога да намеря схема на разположение на седалките, както и цветовете на интериора.
Ще съм благодарен, ако някой попадне на такова нЯщо и удари едно рамо.
Лошата новина е, че изглежда в Дон Домата е паднала половината на единия елерон. Ще мислим по-нататък като как ще се борим с проблемо! :roll:
Ако не си бях забравил кита в София - можеше и да китна, ама `а де!
Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение
Academica

Re: Пътническа диорама - общи въпроси

Мнениеот McVess » 26 Окт 2012 15:56

gec написа:
McVess написа:намиране на модел на лек автомобил 1/72, граждански от следвоенната епоха.
Тук кой е мераклията?

Ще му помогнем на възрастния с колата, ако направи вратите отворени.

1-8_bristol_170_mk21_lympne.jpg
С уважение: Веселин Пенев
Изображение
Аватар
McVess

Re: Super Freighter

Мнениеот Ivo hobby » 26 Окт 2012 17:22

На мен също много ми харесва да е отворен и товарния и пътнхическия отсек.

С вино като подкуп можем ли да минем? ;)
Ivo hobby

Мнениеот McVess » 26 Окт 2012 17:23

Ivo hobby написа:С вино като подкуп можем ли да минем? ;)

Тихо бре, той сам го предложи днес :twisted: :geek:
Изображение
Аватар
McVess

Мнениеот CANSO » 27 Окт 2012 00:34

Младежи, това на горната снимка не е "Супърфрейтър"-ът на Негова Академична Милост. Това е обикновен "Фрейтър" Мк.21 ( вратите му са други, над тях има един добре изразен "нос"). "Суперът" е Мк.32 - като по-долу.
ИзображениеИзображение
Изображение
Последното не променя нещата около желанието за отворен товарен люк. Стига да се намери по-детайлен план на интериора, за което Акад. моли най-горе. Попаднах на описание на архива на авиокомпанията "Силвър сити" и от прима виста има доста неща свързани с този самолет - тук. Има и адрес за контакт с "вещо лице" :D , което се оказа авторът на тази книга.
Мисля, че имаше 2 варианта - за 2 коли+пътници и за 3 коли+пътници. Съответно броят на пътниците е различен. Моделът (това "Ерфикс" с матрицата от 1959 ли е?) за жалост не ми е познат и не съм сигурен кой точно вариант е предвиден, респ. възможни ли са и двата варианта.
Апропо, рампата на втората снимка (с щитовете отстрани) има много елегантна форма! Стълбичката за пътниците на първата, то же. Как точно ще се разнася моделът с рампа, коли и стюардеси обаче, не мога да угадя. Хеле пък ако е и част от по-голяма диорама :roll: .
Предлагам на АКАД да направи вратите на модела си отваряеми/затваряеми, което ще увеличи многократно възможностите за експонирането му в най-различни ситуации. ;)
CANSO

Мнениеот Academica » 28 Окт 2012 18:36

CANSO написа:...Има и адрес за контакт с "вещо лице" :D , което се оказа авторът ...
Наборе, аз направо изнамерих фамилна снимка на собственика със съпругата му. :D Изображение
CANSO написа:...Мисля, че имаше 2 варианта - за 2 коли+пътници и за 3 коли+пътници. Съответно броят на пътниците е различен. Моделът (това "Ерфикс" с матрицата от 1959 ли е?) за жалост не ми е познат и не съм сигурен кой точно вариант е предвиден, респ. възможни ли са и двата варианта....
Да ти кажа право - по-празен е от плешивата ми кратуна. :D Мо`ем го направи за колкото кажеш коли и пътници. :D
CANSO написа:... Как точно ще се разнася моделът с рампа, коли и стюардеси обаче, не мога да угадя...
Тя работата е много проста, Наборе! Взимаме 3 руси стюардеси. Едната носи модела, втората - количките, третата - отваря и затваря вратичките и джурка кафета (освен всичко друго ;) ) :lol:
Academica

Мнениеот CANSO » 29 Окт 2012 02:13

За последните 2 точки от постинга ти съм съгласен. Ти си зна'йш! Макар, че може би ще ти трябват 4 стюардеси, а не 3: последната да ОБГРИЖВА (много я обичам тази дума! :mrgreen: ) само автора на модела :lol: :lol:.
За "собственика" на компанията обаче не ме будалкай, щот' съм кинофен и то най-паче на стари филми. Туй там е Дейвид Нивън със съпругата си (като по-млади).
Ако обаче, ти се иска да говориш с него за подробности около "Фрейтъра", май ще ти трябва медиум :lol: :lol: . Нали се сещаш защо...
Изображение
Между другото ей ти тук още знаменитости, барабар с колите им, пред "твоя" аероплан.
CANSO

Мнениеот Academica » 29 Окт 2012 09:47

CANSO написа:...За "собственика" на компанията обаче не ме будалкай, щот' съм кинофен и то най-паче на стари филми. Туй там е Дейвид Нивън със съпругата си (като по-млади)..
Добре де, хвана ме. Ама и скандинавката си я бива. ;) (втората му съпруга). А като гледах на "твоите" снимки - и Дайана Дорс не е била за изпускане.... :D Щеше ми се и Стърлинг Мос да е от "моя" отбор, но той се е щракнал с друга машина... :roll:
Последна промяна Academica на 29 Окт 2012 15:25, променена общо 1 път
Academica

Мнениеот McVess » 29 Окт 2012 09:50

Academica написа:...А като гледах на "твоите" снимки - и Дайана Дорс не е била за изпускане.... :D .

Даже хич. Старшията дали не може да й спретне една фигурка? :)
Изображение
Аватар
McVess

Мнениеот CANSO » 29 Окт 2012 16:06

Ако си видял и предната страница със снимки в посочения от мен линк (10), има маистина интересни открития. За първи път видях "Мини-Купъри" да се транспортират с такъв самолет и то ясно се вижда, че са повече от 3 (вероятно, защото са доста по-малки от обикновен автомобил респ. лимузина).
"Кадилакът" (модел 1955) на Дайана Дорс...как казват сегашните пичове..."кърти мивки"!
Изображение
Особено ме кефи решетката на въздухозаборника точно зад вратата (не знам за какво е - за охлаждане на задните спирачки? :roll: )
Изображение
А за нея самата...няма изобщо какво да приказвам. Само да си мечтая... :oops:(за 50-те години де, не по-късно :mrgreen: )
Изображение
CANSO

Мнениеот McVess » 29 Окт 2012 16:19

CANSO написа:Особено ме кефи решетката на въздухозаборника точно зад вратата (не знам за какво е - за охлаждане на задните спирачки? :roll: )

То е много ясно за какво са - за приток на свеж въздух в багажника. Точно по него време статистиката говори за зачестили случаи на задушили се хора в багажниците на подобни лимузини. И след като не могат да предотвратят натикването им там, решили са да не си създават антиреклама и да проветряват :)
Изображение
Аватар
McVess

Мнениеот Academica » 04 Ное 2012 20:13

Аз да доложа:
- опекох 20 кг червени чушки. Обелих ги. Нарязах ги на ситно;
- нарязах на дребно 10 кг патладжани. Посолих ги. Отцедих им горчивия сок. Изпържих ги;
- и още куп други неща, в резултат на което се сдобих с 42 бурканчета домашна едросмляна лютеница. :D
- помогнах (със съвети, разбира се! :D ) на комшията да свари 2 казана гроздова ракийца.
- залепих и китнах един Valiant на Airfix. Чакам го да изсъхне и другата седмица да го позашкуря....
И от немай къде пипнах малко и по Бристола (Марк 32 :D )
Обещаха ми кола и си промених решението - ще да е с отворена товарна врата.
За целта - нов таван, шпангоути, преградата между товарния и пътническя салон, както и стената на нужника (българската дума за тоалетна, кенеф, WC, галюн и т.н.) Врата на нужника не съм очертавал със скрайбера, защото прецених, че няма да се вижда. :oops: Остъргах и нов под, както и лайсната отстрани. Понакичих малко и товарните врати.
Voila!
Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение
Academica

Мнениеот Academica » 30 Ное 2012 11:11

Айде, бре!
К`во става? Ще лепим ли?
Че аз зарязах нещата и се прехвърлих на бронирани камиони, докато ви чакам. :D
Давайте, че ще ми изстине мерака и тогава ..... ще трябва Пенев да прави нови упражнения на спалнята и да тъкми моделите с един по-малко! :lol:
Academica

Мнениеот McVess » 30 Ное 2012 12:00

Academica написа:... и да тъкми моделите с един по-малко! :lol:

А, сакън, фанал си се вече на хорото :D . Ама ти лепи, лепи, ние ще те настигнем :).
Изображение
Аватар
McVess

Мнениеот Academica » 01 Дек 2012 20:20

McVess написа: Ама ти лепи, лепи, ние ще те настигнем :).

"Пилите, Шура, пилите....." (с) :D
Academica

Назад към Проект "Диорама гражданска авиация"